A magyar televíziózás humortörténetének volt egy olyan (sötét) időszaka, amikor Ihos József Kató nénije, a Szeszélyes évszakok és a Gálvölgyi show határozta meg a nép humorszintjét. Viccpápáink időtállónak nem nevezhető performanszai persze már akkor is csak egy jól körülhatárolható korosztálynak számított fogyaszthatónak - aki esetleg lemaradt róla bepótolhatja bármelyik Irigy Hónaljmirigy produkcióval. Szóval a lényeg az, hogy ebben az érában létezett Maksa Zoltán-, a kor kreativitásának megfelelően csak Maksa híradónak nevezett, gépi nevetéssel megtámogatott előadása, amiben erősen karikírozott híreket olvasott be, súrolva, de át nem lépve a polkorrektség, akkor még nem ennyire véresen komolyan vett határát. Szilveszterkor azonban Maksa Zoltán nagyon vékony jégre tévedt, ami be is szakadt a “humorista” alatt.
A "Mintegy kétszáz magányos nő várakozik napok óta az ELTE jogi kar környékén megerőszakolásban reménykedve" c. poénja azóta az összes magát valamire is tartó hírportál felületét megjárta a kuruc.info-tól kezdve az Indexig és nagyon érdekes gondolatok merültek fel ezzel kapcsolatban, amiről úgy gondoltam ideje kiírni magamból.
Valóban megsértett-e ezzel valakit Maksa Zoltán, vagy egészen egyszerűen csak vannak egyesek, akik munkaköri kötelességüknek érzik felháborodni valahányszor melegnek / négernek / tolvajnak / vagy éppen megerőszakolásra várónak titulálnak valakit? Egyebek között érdemes megnézni a humor műfaja hova satnyult idehaza a különböző érdekvédelmi szervek hipokrita nagyszájúságának hála. Létezik az éles, maró humor ami egy bizonyos közösségnek nem kellemes, aki ezt annó nem értette sótlan f.sznak hívták, ma érdekvédő aktivistának.
Visszatérve, szerintem az igazság a kettő között van valahol. Maksa egészen egyszerűen egy olyan témát karikírozott ki, aminek jelenleg még túl nagy a társadalmi visszhangja (hála érdemes egyetemistáinknak és az “ELTE gólyatábornak”). Különböző szociális csoportok pedig úgy reagáltak erre, mintha minimum tettlegességre buzdított volna a humorista, pedig erről szó nincs ... viszont az tény, hogy Maksában könnyebb rúgni, mint például a pécsi rendőrségbe a - már a címében is elb.szott - “Tehetsz róla, tehetsz ellene” című prevenciós videó kapcsán. Ott ugyanis a NaNe beérte egy ellenpetícióval, Maksánál pedig szinte azonnal ment a feljelentés.
A nemierőszak nem tréfa dolog és nagyon-nagyon tehetséges humoristának kell lenni ahhoz, hogy valaki ebbe a témába úgy tudjon belefolyni, hogy ne üsse meg a bokáját. Ilyen humorista az elmúlt 20 év termését látva nincs Magyarországon és pláne nem Maksa Zoltán az. Viszont nagyon kíváncsi lennék a másik oldalon ez a lelkesen pattogó NaNe pontosan mit tesz a nemierőszak visszaszorítása ellen. Mert azon kívül, hogy rongyosra támadják az összes közszereplőt aki csak szóba meri hozni a témát, pár tessék-lássék férfikriminalizáló plakátkampányon kívül konstruktív megmozdulást még nem tapasztaltam a részükről.
Úgyhogy én sajnálom Maksa Zoltánt, de nem ezért a konkrét esetért, hanem mert aki 2014-ben nem érzi a közéleti témák súlyát, az vagy nincs tisztában az internettel és a közösségi médiával úgy általában, vagy nincs ki mind a négy kereke. És Maksa nem tűnik bolondnak.