Okosóra
Az Apple állítólagos új dobása lesz, állítólag ezer dizájner dolgozik azon, hogy végül egy - valószínűleg a hatodik generációs iPod nanora kísértetiesen hasonlító - letisztult formával álljanak elő. Az igazi kérdés igazából a készülék természetéből adódik. Hiába keresztelik át iWatchra a szíjjal ellátott iPodot - merthogy kábé azt fogja tudni - igazából már a koncepcióban nem érzek semmi izgalmasat.
Siri, levelek megjelenítése, hívás kijelzése ... ja, meg mutatja majd az időt. Lehet, hogy az én fantáziám sekélyes, de baromira nem tudom elképzelni azt az embert aki a Rolexét, az Omegáját vagy akár a Doxáját lecseréli egy iWatchra, mert státuszszimbólum-potenciál távolról sincs benne, arról nem is beszélve, hogy az iPod nano akkuja 7 órát bír mondjuk zenehallgatás mellett, a karórám elemét pedig max évente(!) kell cserélni. Erősen kétlem, hogy az iWatch megjelenésére az akku üzemideje többezer százalékkal nőne. Aztán ki tudja, lelki szemeim elött éppen megjelent egy tanteremben unatkozó kissrác is, aki minden különösebb ok nélkül pörgeti az ikonokat a csuklóján lévő iWatchon. Az más kérdés, hogy ez a célcsoport milyen nagy, illetve hogy erre már ma is képes egy csuklóra erősített iPod nanóval. És ezen dolgozik csak az Applenél ezer dizájner. Hagyjuk már! Akkor az iPhoneon hányan dolgoztak? Egy egész ország?
Az igazán érdekes, hogy ezt a piacot nem csak az Apple akarja betömni jövőre, hanem a Google, a Samsung és a Microsoft is. Komolyan ennyire fontos temék lenne az okosóra, vagy egyszerűen csak arról van szó, hogy ez egy olyan gimmick, amiben senki nem látja a fantáziát, de senki nem is akar második lenni a piacon. Mert én elképzelni nem tudom azt az embert, akinek az élete egy okosórától lenne teljesebb.
Apple TV
Először azt akartam írni, hogy iTV, de aztán rájöttem, hogy hoppá! Ilyen terméke már van az Apple-nek. Valami i neve lesz az tuti, de mivel az a kis tenyérnyi divájsz már átesett az iTV keresztelőn, a valódi tévére valami mást kell kitalálni. iScreen (már látom magam előtt a jégkrémes poénokat), vagy hasonló. De mit fog tudni?
Most nagy sláger a HD felbontásnál is nagyobb 4K, mert ugye az embereknek nem elég a HD (persze, hogy nem, Mari néni a tanyán évek óta tüntet érte). Tartalom szinten persze még sehogy sem állnak, tehát ami ki is használja a kijelző képességeit azok távol vannak attól a számtól, hogy mennyiségről beszélhessünk. Mit fog még tudni ezen kívül, hogy 4K, amire amúgy a konkurencia is képes lesz - mert idővel, ahogy nő a tartalom nem lesz más választása. Tud egy lufit. Egy lufit, ami ezt az egész témát körülveszi immáron két éve. 2011-ben már felröppent a híre, hogy 2012 végén megjelenik, aztán ebből 2013 lett, majd most 2014-nél tartunk.
Az Apple-nek igazából nincs szüksége sajátgyártású tévére, mert mi a francnak, gyárt azt magának mindenki más. Azok pedig bőségesen képesek kommunikálni iPhone-nal, iPaddel, sőt van rá iTV is huszonakárhány ezerért, úgyhogy aki erre vágyik, hajrá.
Érdekesebb, ami néhány hete kibukott, miszerint reklámmentes TV szolgáltatást indítana az Apple. Emlékszünk milyen irritáló, amikor kedvenc két órás filmünk négy és fél órásra duzzad a 10 percenként befutó reklámok miatt és így csak szakaszoltan láthatjuk Boromir élet-halál harcát a mellkasából kiálló nyíllal. Na ezek a reklámok lennének kihagyhatók, az Apple pedig ezért cserébe anyagilag kárpótolná a hírdetőket. Ez elsőre furcsán hangzik, de gondoljunk bele, a rendszer valószínűleg előfizetéses lesz, ebből az Apple elsőre elég sokat fog fizetni azoknak a hírdetőknek, akiknek a reklámait a kutya sem fogja nézni az ezek kikerülésére szakosodott rendszeren. A reklámozók szépen kihátrálnak az ellenséges platformról, az Apple pedig megnyerte a broadcasting háborút, övé az első rentábilis, reklámmentes szolgáltatás. Ebben van ráció, nem is kevés, főleg, hogy az iTV birtokolja a set-to-box piac 56 százalékát, tehát elég sok háztartásban már bent van fél lábbal ez a rendszer. De nem érdemes örülniük a Berényi-család rajongóinak, itthon ebből semmit nem fogunk érezni még nagyon-nagyon sokáig. Ha egyáltalán bevezetik...
Google szemüveg
A Googlenek jutott először eszébe egy groundbreaking ötlet, ami túlmutat az okoskaróra, meg a 4K tévé, meg a többi porhintés marhaságán: okosszemüveg. Aki látta a Különvéleményben hadonászni Tom Cruise-t, az sanszosan azonnal leveszi miről van szó, egy habkönnyű kijelzőről, ami úgy néz ki, mint egy szemüveg. Kis fantáziával elképzelhető, hogy szinte végtelen lehetőségeket rejt magában ez a koncepció. Forradalmasíthatja a kommunikációt a közlekedést, a szórakozást, a fotózást és videózást, még egy tetves bevásárlást is új szintre emelhet. Elvileg.
A Google Glass ugyanis koncepció szinten tökéletes, használatban azonban elég vegyes élményt nyújt. Az első és legfontosabb, hogy a GG ára állítólag 1500 dollár lesz, azaz 330 ezer forint (itthon nyílván még drágább). De most lépjünk ezen túl. Kezdjük azzal, hogyha rendeltetésszerűen akarjuk használni, akkor egy touchpadot kell birizgálni állandóan a jobb fülünknél. Persze kell valami input, de a gyakorlatban ez szörnyen irritáló lesz, például sportolás, vagy vezetés közben. Éppen ezért, mivel balesetveszélyes, Delaware és nyugat-Virgina területén például már most hatósági büntetés jár, ha vezetéskor Google Glass szemüveget viselünk.
Számos egyéb területe van az életnek, ahol a Google Glass probléma lehet. A mozikat például egészen biztosan a heveny agyvérzés fogja kerülgetni egy ilyen kütyütől, vagy úgy általában ha valaki elkezd másokat filmezni azok engedélye, vagy tudta nélkül.
És ha ez nem lenne elég a Google sajátos policy-t rendelt a Google Glass mellé:
- nem adhatjuk oda másnak, vagy letiltják a rendszert (egyelőre ez még csak a devkitekre áll, de nem tudni, hogy bent marad-e a vágfelhasználói változatban is)
- nem beszélhetünk csúnyán, mert a szoftver menthetetlenül cenzúráz
- ha már itt tartunk, erősen szűrt lesz a tartalom, amit a GG-vel megoszthatunk. Tehát aki ezzel akar házipornót rögzíteni, az bukta, de mondjuk ide tartozik a gyűlöletbeszéd és még pár hasonló. Mondjuk ez kísértetiesen emlékeztet a Youtube regulációkra, azokról meg tudjuk milyen "követezetesen" és "precízen" működnek.
Szóval adott egy technológia ami tökjó lenne, de amint használni szeretnénk vagy a Google-, vagy a tövényi szabályozás szól közbe. Egyébként teljesen mindegy, mert a többség számára az ára miatt amúgy is elérhetetlen lesz.
Szóval itt tartunk 2013 derekán. Egy kazal hézagpótló, jól (vagy még annak sem) hangzó, de teljesen fókuszvesztett technológiai fejlesztés áll a kanyarban. Ezer dizájner dolgozik egy szájbatekert karórán, baz, ezen nem tudok napirendre térni. Mi ez, ha nem pazarlás? Közben a jövőre érkező telefonokban erősebb grafikus proci lesz, mint most a PS3-ban. Jobb játékok ettől még nem lesznek mobilra, de majd elmondhatják, hogy lehetne. Valahogy ez az egész megmosolyogtató, nem?