Tavaly több sorozatot is elkezdtem / abbahagytam és ezeket szeretném kicsit összegezni, hogy milyen is volt e tekintetben 2019.
Trónok Harca S08
Felesleges mondani róla bármit, még jó ideig emlékezni fogunk a Weiss-Benioff párosra, akik lustán összecsapták az utóbbi évek (egyik?) legjobb sorozatának a záróévadát.
Warrior S01
Bruce Lee koncepciója alapján készült - talán - kung-fu western. Szenzációs hangulat, parádés akciójelenetek és az előbbieket csupán keretbe foglaló történet. Remek utóda a Banshee-nek, csak míg az megért három évadot (az utolsót máig nem értem miért forgatták le), a Warrior második évadról egyelőre nem sokat tudni. Állítólag készül...
American Crime Story S02
A sorozat, ami azt a „hibát” követte el, hogy olyan beton erős volt az első évad, hogy a folytatás hiába forog a divatmogul, Gianni Versace meggyilkolása körül és hiába érdekes úgy önmagában a cselekmény, de egyszerűen képtelen felérni a szinte tökéletes elődhöz. Ha a harmadik évad is hasonló léptékben lesz gyengébb a mostaninál már nem is biztos, hogy érdemes lesz megnézni.
Chernobyl
Talán a legjobb mini sorozat, amit valaha készítettek. Rettenetesen erős atmoszférával állít emléket a XX. század talán legnagyobb ipari katasztrófájának. Külön érdekes, hogy a Chernobylt az a Craig Mazin készítette, aki 2008-ban még Superhero Movie-t rendezett. Na, ez a komoly előrelépés!
Doom Patrol S01
Állítólag groteszk képregény öniróniába áztatott matéria, de én az első két epizódot is úgy néztem végig, hogy a fejben már hol a tapétát kapartam, hol a lefekvés gondolatával szemeztem. Igénytelen, sótlan marháskodás, ami néha átmegy prosztóba, hogy az amerikaiak is megértsék, hogy ez itt a poén helye. Elvileg készül a második évad...
Gomorra S02-04
Tökéletesen folytatódott az „olasz Breaking Bad”, ami számomra az egyik legjobb maffia sorozat lett. Magasan jobban tetszik, mint a Sopranos. Aki még nem adott esélyt neki, de érdekli a téma, teljes lelki nyugalommal vesse bele magát. Az írók helyében mindenesetre most nem lennék, tekintve, hogy időközben lebontották a sorozat központi helyszínét adó secondigliano-i lakótelepet.
Stranger Things S03
Számomra a Stranger Things az elvesztegetett sorozatalapanyag archetipusa. A harmadik felvonás a totális tékozlás és tobzódás évadhosszú szeánsza. A nyolcvanas évek nosztalgikus bájainak díszlete mögül bejelentkezett jussáért a nyolcvanas évek méltán elfeledett filmes koncepciótlansága is, például titkos orosz bunker a pláza alatt (WHAT?!?!) Emellett elegánsan elfelejtették a második évad több eseményét is, például Eleven csavargós szálát, ami felvetni a nézőben a kérdést, hogy tényleg létezik-e egységes koncepció a Stranger Things mögött, vagy csak csinálják és lesz, ami lesz? Ez az a sorozat, ami sokkal jobbat érdemelt volna, de kiderült, hogy a szerethető gyerekszínészeken kívül nem volt benne semmi plusz. Ők pedig felnőttek...
Róma S01
Az HBO sokáig legdrágább produkciója volt. Monumentális díszletek, elképesztő szövegkönyv, nagyszerű politikai tógába öltöztetve. Viszont egy évadnál több nincs benne, amit onnan tudok, hogy lelkesen belekezdtünk a másodikba még valamikor ősszel és azóta sem folytattuk...
Batwoman S01
Ez a sorozat 3.4 ponton(!!!) áll imdb-n és nem ok nélkül. Egyetlen jó tulajdonsága, hogy ennek megértéséhez elég megnézni csupán az első részt.
The Boys S01
Nem akartam több képregényes sorozatot nézni, de a kórházban úgymond belefért és abszolút nem csalódtam. Egy szuperhősökkel uralt, meglepően disztópikus világkép, ami már önmagában is érdekes. A sorozat tempója nem túl kiegyensúlyozott és szerintem a vége is lehetett volna erősebb, nem csak sokkoló, de még így is üdítő volt az összkép. Bátor sorozat, ami a szuperhős műfajról általában ritkán mondható el.
Love, Death & Robots S01
Mini epizódokból álló antológia sorozat, sci-fi őrülteknek. Azt hiszem ezzel mindent elmondtam, a téma rajongóinak egyenesen kötelező. Ja, és van benne 2 epizód is, ami hazai műhelyből gördült ki.
Watchmen S01
Én a filmet sem szerettem, a sorozat sem tetszett. Pontosabban a vége felé Dr. Manhattan epizódja meglepően gondolatébresztő volt, de addigra már elengedtem ezt az egészet. Sajnálom, egyszerűen utálom a Watchmen világát, pedig tényleg nyitott voltam rá, hogy a véleményem megváltozzon.
A záróepizódra már nem tudtam rávenni magam.
Sherlock S04
Annyira rossz volt ez a pszichedelikus, alternatív valóságban nyomozással startoló évad, hogy kishíján Benedick Cumberbatchből is kiábrándított. Nem néztem végig, de több oldalról megerősítettek, hogy jól tettem, hogy mentettem a menthetőt.
Mindhunter S01-02
A semmiből jött az ötlet és pillanatok alatt az egyik kedvenc sorozatommá lépett elő – ennek örömére, le is fújták a harmadik évadot. Aki szereti a pszichológiai témájú történeteket és érdekli hogyan alapozták meg a kriminálpszichológia ma ismert formáját, az mindenképpen fusson vele egy kört, mert szerintem fogunk még erre klasszikusként hivatkozni.
Mandalorian S01
Szerethető sorozat és ez az első Star Wars anyag, amiről ezt el lehet mondani a Disney éra alatt – aminek remélem érezzük a paradoxonát. Baby Yoda mindent vitt, az évad pedig pont olyan hosszú, hogy az ember nem kezdi szétunni magát. A második évadra egy értékelhető történetet is összedobhatnának, meg valamivel egységesebb cselekményt, ami nem fullad ki a felénél.
Orange is the New Black S01-03
A női börtönök ritkán látott világába vinne el a sorozat, de annyira nem tud / nem akar semmit sem kezdeni a témával, hogy beéri egy már csírájában sem érdekes leszbikus szállal, meg a koleszosra sikerült hangulatú környezettel. Mire eldöntötte az OitNB hogy mit is akar, már nem néztem – Adri szerint nem vesztettem sokat.
Witcher S01
A gaming világ már régóta várta a Netflix sorozatát, amit azonnal fel is pontozott mindenki jó káder módjára 8.4-ig imdb-n (ami azt jelenti, hogy kábé egy liga a Sons of Anarchy-val, ami így what?!), de én a Witcherénél ártalmatlanabb fantasy világot az Eragon óta nem láttam – és még abban is jobban nézett ki a sárkány, mint itt. A sorozat olyan rém egyszerű apróságokkal nem foglalkozik, mint hogy kik ezek a Witcherek. Adtam neki pár epizódnyi esélyt, de amikor Yennifer és Geralt összenézéséről el kellett volna hinnem, hogy ezek kívánják egymást, akkor felértékelődtek az amatőr pornófilmek vízvezetékszerelős pillanatai. Egyetlen szál volt ismerős a játékból – a striga – de az meg úgy le volt egyszerűsítve, hogy ebből így még kétoldalas kifestőkönyv is lehetne, gyerekeknek. Az idősíkok keverése meg olyan pocsékul sikerült, hogy csak akkor tudatosult bennem, amikor már többedjére eljátszották. Az utolsó részt a főszereplő átalussza, ami így ... konkrétan ... senkit sem zavart?!
Meggyőződésem, hogy ez a sorozat arra született, hogy a rajongóknak legyen illusztráció a könyv / játék(?) mellé. Minden másra alkalmatlan. Cserébe Cavill nyugodtan beleőszülhet a szerepbe és amíg minden más színész csak rosszabb nála, addig különösebben meg sem kell erőltetnie magát...
Sötét kristály S01
Nagyon szokni kell a bábos alapokat, de ha ezen sikerül túltennünk magunkat, akkor a Sötét kristályban egy rendkívül gazdag fantasy világ bontakozik ki és fokozatosan elkezdi az ember értékelni azt a tengernyi(!) munkát ami ebben a filmben van, mert az valóban emberfeletti. És kiemelném a sorozat zenéjét, ami tényleg döbbenetesen erős. 2019 egyik egyértelmű, vegytiszta meglepetése volt.
Nagyjából ennyi. Idén már elkezdtem bepótolni az Expanse-t, de remélem hogy lesznek ígéretes indulók. Addig meg marad a pótlás...