Tegnap este robbant a hír - vagy legalábbis én csak akkor értesültem róla - hogy pártunk és kormányunk, a magyar gazdaság megannyi területén “sikerrel” vizsgázó Fidesz kitalálta, hogy meg kéne adóztatni az internetforgalmat. Ezek vagy annyira hülyék, hogy fel sem fogják, hogy ezzel tönkreteszik az online világot, vagy egészen egyszerűen valami sumákolás van a háttérben, amit ezzel akarnak elkendőzni (lásd Amikor a farok csóválja c. film).
A törvénytervezet értelmében a jövőben az internetes adatforgalom adóköteles lenne, azaz, a letöltés és a feltöltés is. Megkezdett gigabájtonként 150 forintról beszélünk, ami első olvasatra nem tűnik soknak, de ha belegondolunk, hogy ez nem csak bősz torrentezőinket érinti, hanem iparági trendek egész sorozatát (ügyviteli rendszerek, felhő alapú rendszerek, digitális vásárlás, stb) akkor gyorsan változhat a képlet. De beszéljünk konkrétumról, ha valaki a CSAK idén októberben, CSAK az eddig megjelent pécés címeket akarja megvásárolni az alábbi adatokkal érdemes számolnia:
Ez azt jelenti, hogy a vásárlás önmagában elvisz csórikámtól 70 ezer forintot, de a netadó még további 20.700 forinttal fogja megtoldani a költségeket. Tegyük hozzá, mindezt úgy, hogy az évek óta csapnivaló valutaárfolyam és a hazai bérek versenyképtelensége miatt nálunk eleve aránytalanul drágák még a digitális formájukban árult videojátékok is. És ez nem csak erre lesz hatással.
Az Otherworldöt, mint kifejezetten online tevékenykedő magazint, ráadásul mint videoportált ez úgy érinti, mintha a levegőt adóztatnák meg. Innentől kezdve például a naponta történtő videópublikálás (átlag 1 GB-os feltöltéseket nézve), havonta 4.600 forintos költséget verne ránk, ha semmi mást nem csinálunk a neten, csak feltöltjük az adott játék bemutatóját. De ugye mivel azt a tesztekhez valahogy le is kell tölteni (mostanában egyre kevesebb lemezt kapunk, lényegesen több a kód, főleg konzolra), így a 20.700 forint alsóhangon kalukálható a szerkesztőség felé és ugye abban a fenti számban nincs benne sem a Forza Horizon 2, sem a Driveclub, sem a Sunset Overdrive - sem a játékokhoz érkező, alkalmanként egy-másfél gigás patchek. Valószínűleg a mi online működési költségünk így elérné a havi 50 ezer forintot, ami bőven túllépi azt a keretet, amit a Youtube tevékenységünkkel egyébként kitermelünk ... ami sanszosan ezután még csökkenne is, hiszen az adó a fogyasztói oldalon is jelentkezik, amiből egyenesen következik, hogy egyáltalán nem biztos, hogy ezután annyian fognak Youtube videókat nézni, mint annak elötte. Az OW-t ugyan eddig sem azért csináltuk, hogy ebből legyünk milliomosok, viszont ha a költség oldal ilyen drámaian megugrik, akkor a destabilizálhatja az egész magazint. És ez csak egy példa. Innentől nem kell jósnak lenni, hogy lássuk ez a lépés egyszerre fogja megölni az online tartalomgyártást és fogyasztást is Magyarországon.
Ha ezt elfogadják (mert egyébként kinézem belőlük) akkor jobb ötlet híjján irány valamelyik szomszédos ország és onnan fogjuk intézni az Otherworld tartalmak online publikációját, jobb ötletem nincsen. Persze annak a benzinköltségét is valahogyan intézni kéne, meg ha a feltöltés ezzel egyszerűsödne is, a letöltési probléma továbbra sem oldódna meg. De a legszánalmasabb, hogy miközben a finneknél már alanyi jogon jár az internet nálunk még nemhogy a lakosság nagyrészének nincs, de akinek van még annak is megadóztatják. Ilyen Egyszerűen Sehol Máshol Nincs. Egyszerűen nem tudom felfogni ezt az inkompetens ámokfutást, amit nálunk államvezetésnek csúfolnak. Persze megértem, hogy azok akik rájuk szavaztak, azoknak teljesen mindegy az internetadó, mert amíg rézkábelen jön a net, addig úgyis meglesz a családi öröm. Elég szánalmas, hogy egy ország felelős vezetése is ugyanezen a szinten áll.